Philippa Gregory, niekwestionowana mistrzyni powieści historycznej, opowiada o pasjonujących losach Marii Stuart, której przyszło żyć w świecie pełnym misternych intryg, spisków i zdrady. „Uwięziona królowa” to historia dwóch kobiet walczących o jednego mężczyznę, ale przede wszystkim portret pełnej determinacji władczyni, która wolała zginąć niż wyrzec się swoich zasad i pragnienia wolności. Maria Stuart, królowa Szkotów, zmuszona do ucieczki przed zbuntowanymi lordami, zwraca się o azyl do swej kuzynki Elżbiety I, córki Henryka VIII. Jednak w Anglii zamiast bezpiecznego schronienia czeka ją proces i więzienie. Maria zostaje zamknięta w zamku Tutbury, którego gospodarze, pełniący role jej strażników, wierzą, że przyjęcie pod swój dach królewskiego więźnia przyniesie im zaszczyty i bogactwa. Szlachetny i prostolinijny George Talbot, hrabia Shrewsbury, jest dumny z tego, że może gościć u siebie monarchinię. Natomiast jego żona Bess – zaufana kanclerza Williama Cecila, doradcy Elżbiety I – dostrzega w tym swoją szansę i pragnie ją wykorzystać. Wkrótce jednak przekonuje się ze zgrozą, że George ulega urokowi pięknej Marii, a zamek staje się epicentrum intryg, których ostrze jest wymierzone w samą królową Anglii…
W EFEKCIE doskonale zaostrzonych narzędzi ogrodowych. W EFEKCIE gąszczu odziedziczonej działki. W EFEKCIE szalejącego pędu bambusa. W EFEKCIE uczuć wzgardzonej wielbicielki… Zbyt doskonały kościotrup i rozczłonkowany spadek, bóstwo męskie pełne sadyzmu, latająca czaszka z idealnymi zębami, szalejące emocje na przestrzeni dziesięciolecia, spadkobierczyni o podejrzanej przeszłości i nigdy niespełnione marzenie, by uczłowieczyć faceta. W EFEKCIE wymiar kary bywa dyskusyjny.
Ewa znajduje w śmietniku w sklepie ogrodniczym dziadka porzuconego chomika. Postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, kto mógł w tak okropny sposób potraktować zwierzątko. Ewa podejrzewa, że zrobiła to niemiła dziewczynka Kasia, która niedawno przeprowadziła się do ich miejscowości z innego miasta. Czy Ewie uda się udowodnić, że to właśnie Kasia pozbyła się chomika, którym już się znudziła?
„Nic dodać, nic ująć ? taka jest ta książka.
W drodze przez „piekło” uzależnienia swoich dzieci rodzice przeżywają niedowierzanie, ZAPRZECZANIE, zagubienie, wstyd, osamotnienie, rozpacz, żal i niechęć do własnych dzieci za życie, które na nas ściągają. Autorka pisze szczerze i z serca, przez to książka może być pomocą i podporą. A także wsparciem w konsekwencji, uważności i szczerości w relacjach z dziećmi, w dążeniu do niezaniechania, szczególnie w chwilach słabości, w podtrzymywaniu wiary i trudnej, ale nieustającej miłości.
„Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej”