Gminna Biblioteka Publiczna w Zebrzydowicach zaprasza na wieczór z Jerzym Ciurlokiem. Spotkanie odbędzie się 11.03.2016 r. o godz. 16.00 w Zamku w Zebrzydowicach. Jego tematem będzie Historia dowcipu na Śląsku.
Jerzy Ciurlok: Publicysta, felietonista i prezenter radiowy. Satyryk, humorysta, kabareciarz. Poeta, bibliofil i kolekcjoner. Od 1972 roku jest czynnym dziennikarzem. Przez ponad 30 lat w był etatowym pracownikiem Polskiego Radia Katowice. Był pomysłodawcą, autorem i współautorem niektórych najpopularniejszych audycji tej rozgłośni: „Ekspres”, „Trochę radia przed południem”, „Szkoła bardzo wieczorowa”, „A nóm sie to podobo”, Radiowy Klub Dowcipu -Klub Masztalskiego” i innych.
Za osiągnięcia zawodowe uhonorowany m.in. nagrodą Prezesa Głównego Komitetu ds. Radia i Telewizji, tytułem: „Osobowość Radiowa”. Zdobywał też nagrody w konkursach dziennikarskich i literackich. Peregrynator po przeszłości i teraźniejszości Śląska, popularyzator wiedzy o Śląsku – szczególnie z zakresu nie za dobrze znanej historii śląskiej kultury. Od 15 lat prezentuje swój cotygodniowy felieton „Moje okno na Śląsk” w Radiu Piekary. Od 5 lat redaguje rubrykę „Hanysy i gorole łączcie się w uśmiechu” na łamach „Trybuny Górniczej”. Dla telewizji regionalnej TVT realizuje cykl filmów dokumentalnych o Śląsku pod wspólnym tytułem: „Jurek sznupie w Śląsku”. Autor książek, m.in. dwutomowej monografii śląskich książąt dynastycznych, zbioru esejów i felietonów, eseistycznej rozprawy na temat dowcipu, tłumaczenia na śląski aforyzmów Franza Kafki. Dla telewizji TVS zrealizował 100 czterdziestominutowych odcinków audycji rozrywkowej. Ponadto współautor kilkudziesięciu nagrań fonograficznych i video, autor wielu artykułów prasowych, oraz prelekcji, wykładów i pogadanek podczas publicznych spotkań o różnym charakterze, celu i ciężarze gatunkowym. Od 30 lat jest współtwórcą Kabaretu Masztalskich. W przeszłości także nauczyciel akademicki.